top of page

Що таке “синдром вцілілого” і чому це природньо у час війни?
“Синдром вцілілого”-це особлива форма стресового розладу, який розвивається у людей, які пережили ситуацію, що загрожує життю. Люди відчувають провину, що вижили, коли інші померли. Інші вважають, що вони могли зробити більше, щоб врятувати життя інших. А ще є ті, хто відчуває провину, що хтось загинув, рятуючи їх. Вцілілі люди не можуть зрозуміти, чому вижили саме вони, сумніваються, що заслужили на це, вважають, що заслуговують якогось покарання за те, що начебто втекли, страждають від відчуття засудження з боку тих, хто залишилися в більш небезпечних точках.

Вцілілі можуть мати як фізіологічні, так і психічні симптоми, такі як: нав'язливі думки, злість і дратівливість, відчуття безпорадності, проблеми зі сном, головні болі, нудота і біль у животі, соціальна ізоляція, думки про самогубство.Симптоми можуть посилюватися, якщо ви раніше мали травматичний досвід або схильні до тривоги та депресії.


Як впоратися з відчуттям провини?


-Перше, що вам потрібно зрозуміти те, що ви абсолютно не винні в тому, що військові дії відбуваються в вашій країні. Подумайте про справжні причини конфлікту і зосередьте свої негативні емоції на них, а не на собі.

-Дозвольте собі сумувати і не намагайтеся показати свою радість від спасіння, якщо ви цього не відчуваєте.

Якщо ви боїтеся, що ваші дії будуть дратувати інших, ви можете пояснити, що з вами сталося і чому ви так себе почуваєте. Вас зрозуміють та підтримують.

-Спілкуйтеся з кимось, хто переживає або переживав такі ж емоції.

Знайдіть спільноту однодумців, яка також була змушена покинути рідні землі і шукати прихисток в інших країнах. Діліться своїми почуттями. Це допоможе вам зрозуміти, що ви не тільки боретеся з такими складними емоціями, але й зможете краще визначити свої думки та емоції та зрозуміти, як на це реагують інші люди.


30 переглядів

Comments


bottom of page